İçeriklerimize Etiket Eklemek Faydalı Mı Zararlı Mı ?

Spam etiketİçeriklerimize etiket eklemeli miyiz eklememeli miyiz ?

Merhaba arkadaşlar, bugün biraz yoğundum açıkcası pek zaman bulamadım bloguma bakacak. Bugün birçok webmaster ve web sitesi sahipleri arkadaşlarımızın kafalarında soru işareti bırakan bir konuya değinmek istedim.

Son algoritmalar çoğu kişiye anlamsız, zorlayıcı ve “bu Google ne yapmaya çalışıyor” dedirtsede aslında Google’ı tam anlayabilmiş olan arkadaşlarımız Google’ın her zaman ziyaretçi odaklı çalışmalar içerisinde olduğunu ve hep kendisini bu yönde geliştirdiğini bilirler. Ve Google’ı anlamak webmasterlara zor geliyor. Aslında en kolay anlayabileceğimiz durumlardan birtanesi.

Google ne tür hizmet veriyor ?

İnsanlara aradığı içeriği sunmak gibi güzel bir hizmete öncülük ediyor değil mi ? Ee o zaman insanlara faydalı olmayı kendisine görev edinmiş bir sitenin olmazsa olmazları nelerdir ? İnsanların daha doğru bilgiye ulaşabilmelerini sağlamak değil mi ?

Bu bağlamda kendimizi bir Google gibi görüp bir Google botu olarak düşünüp ziyaretçi odaklı çalışmayı öğrenmeliyiz. Çoğu webmaster sitesini açarken çok çok güzel hitler alıp günde 50-100 TL kazanç elde etmeyi ve para kazanmak için çalışmak zorunda kalmamayı hedefliyor.

Hâl böyle olunca ziyaretçiden daha ziyade ne içerik eklersem daha çok hit alırım ve kazanç sağlarım moduna girip çoğu zaman siteyi çöp haline getiriyorlar. Kimisi zamanla google beni sevmedi galiba diye konular açıyor webmaster sitelerinde. Ee kardeşim sen belli bir kesime hitap etmezsen ne bulursan eklersen ve düzensiz fayda sağlamayan kopyala yapıştır ile içerik kasarsan tabiki google sevmez.

Çöp site haline gelen siteler geçen zaman içerisinde hangi süreçlerden geçerek çöp site oluyor sizce ?

Ben bunu hit ve kazanç için webmasterların anahtar kelimeleriyle alakalı alakasız içerikler kasmasına,

Sırf hit getirecek diye içeriğin içerisinde birden fazla vurgu yapılmasına,

Hit gelsinde nasıl gelirse gelsin her yerden gelsin deyip etiket kasmalarına bağlıyorum.

Konunun başında da dediğim gibi etiket eklemeli miyiz eklememeli miyiz diye soran arkadaşlarıma çelişkiye düşen arkadaşlarıma etiket olayını biraz açmak istiyorum.

Bu yazıma sizlerde yorum alanında görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

Yeni algoritmalardan sonra etiket ?

Eskiden beri süre gelen ve artık bir deyim misali kalıplaşmış bir sözümüz var biliyorsunuz. Etiketin fazlası zarar. Sandboxa düşürür.

Yıllarca etiket kasmayın diye diye dilinde tüy biten seo uzmanları var. Yıllarca bu konudan müzdarip olmuş ve başkalarının olmamasını isteyen web sitesi sahipleri var. Evet şimdiye kadar etiketler faydalıydı. Ancak 3-4 adet olarak eklenirse faydalıydı.

Son algoritmayla beraber Google etiket sayfalarını artık aynı içeriğe giden kopya bağlantılar olarak görüyor.

Hele hele başlığı alıp direk etiket olarak eklemek. Bu da çok yanlış bir davranış. Hatta ben bu olayı bir içeriğimde denedim. İçeriğimden önce etiketimin indexlendiğini ve içeriğimin bağlantısının etiketin bulunduğu bağlantıdan çok çok aşağılarda sıralandığını gördüm.

Gerekirse etiket eklememeliyiz.

Google’ı anlamak için şöyle bir düşünürsek. Google üst sıralarda manipülasyonlar yapılmadıkça her zaman ziyaretçiye doğru bilgiyi veren web sitelerini gösteriyor. Demek ki içeriğimizin doğru ve zengin bilgiler ile dolu olması önemli bir etken.

Google ziyaretçiye en doğru bilgiyi en kısa sürede vermeyi hedefliyorken ve kaybedecek birşeyi yokken bu kadar uğraşıyor. ( Bundan sonra google’ı kullanmayacağım diyen kaç kişi gördünüz ? Ama sizin için kullanılabilir bu söz ! )

O zaman bizde öncelikle ziyaretçilerimize fayda sağlamayı kendimize amaç edinmeliyiz. Ve içeriklerimizi oluştururken mümkün mertebe çeşitli bilgiler ile içeriğimizi zenginleştirmeliyiz. Bırakın anahtar kelimenin türevlerini etiket olarak eklemeyin. Türevlerden ziyaretçi gelmesin çokta önemli değil. Neden mi ?

Çünkü siz ziyaretçiye aradığı içeriği sunarsanız. Google sizi o anahtar kelimenin tüm türevlerinde üst sıralara taşıyacaktır.

Yani sözün özü Google son algoritmasıyla bizlere diyor ki :

Siz ziyaretçinize aradığı bilgiyi en doğru şekilde sunun. Ben sizi başımın üstünde taşıyayım !

Yabancı gelmedi değil mi ? Çünkü yıllardır hepimiz başkalarına google’ı anlatırken ve siteler için yapılması gerekenleri sıralarken “doğru bilgiyi sun google seni baş tacı eder” dedik. Ama çoğu kişi bu sarfettiği sözleri uygulamadı.

Kısacası etiket devri kapandı arkadaşlar. Etiketlerle uğraşmak yerine, eklediğiniz bir içeriğe 10 tane etiket eklemek yerine sitenizin hedef kitlesine hitap eden içerikleri en doğru şekilde ve zenginleştirerek sunun. Ziyaretçinize faydanız dokunsun bunu hedefleyin.

 

Reklamlar

İçeriklerimize Etiket Eklemek Faydalı Mı Zararlı Mı ?’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s